Site logo

Kierunek filozofia, etyka, kognitywistyka w Toruniu

Studia filozoficzne, kognitywne Toruń

Gdzie na studia filozoficzne i kognitywne w Toruniu?

Wszystkie studia z filozofii, kognitywistyki, etyki w Toruniu i województwie Kujawsko-Pomorskim

List view

Opinie o studiach filozoficznych i kognitywnych

Poradniki dla przyszłych studentów kierunku filozofia, etyka, kognitywistyka w Toruniu i województwie Kujawsko-Pomorskim. Kierunki filozoficzne i kognitywne okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców

Filozofia, etyka, kognitywistyka
Redakcja Studia.pl

Filozofia z etyką

Filozofia jest nauką zajmującą się ogólnymi rozważaniami na temat istoty i struktury bytu, ludzkiego poznania, zasad wartościowania, miejsca człowieka w świecie i jego poglądu na

Czytaj więcej »

Zobacz inne studia humanistyczne, społeczne w Toruniu

Szukasz innych studiów kształcących na kierunkach związanych z humanistyką i sprawami społecznymi ? Sprawdź wszystkie humanistyczno-społeczne kierunki studiowania

Kierunek filozofia program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania filozofii. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować filozofię, kognitywistykę, etykę w Toruniu i województwie Kujawsko-Pomorskim?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku filozoficznego i kognitywnego na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Jeśli wahasz się, czy studiowanie jednego z kierunków dotyczących filozofii, etyki, czy kognitywistyki, ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia związane z filozofią, etyką, czy kognitywistyką – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, co to jest filozofia, etyka, kognitywistyka, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki filozofia, etyka, czy kognitywistyka dostępne są na studiach licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Na podyplomówkach uzyskasz podstawowe kompetencje w dziedzinie filozofii, etyki czy kognitywistyki lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji.
Filozofia to nauka znana od starożytności, która dotyczy umiłowania mądrości. Filozofia to wiedza, która jest wartością samą w sobie. Studia z filozofii kształtują człowieka wszechstronnego, którego rozbudzony intelekt jest w stanie przyswoić sobie bardzo duże obszary nowej wiedzy i np. wyspecjalizować się w jakiejś innej dziedzinie. Podczas wykładów i ćwiczeń z filozofii zgłębisz psychologię matematyką, ale również, ekonomię, czy nauki o bezpieczeństwie. Ważnym elementem nauki są języki obce, choćby z konieczności sięgania po teksty łacińskie. Ponadto filozof nie powinien mieć problemu z nauką włoskiego, hiszpańskiego, francuskiego, czy niemieckiego.

Etyka jest dziedziną filozofii, która zajmuje się badaniem systemów moralnych oraz tworzeniu powszechnie akceptowanych kodeksów postępowania popularnie nazywanych kodeksami moralnymi. Podczas wykładów i ćwiczeń z etyki poznasz historię filozofii, antropologię kulturową, aksjologię, nurty etyki i zyskasz takie umiejętności jak: tworzenie argumentacji i uzasadnień, analiza sytuacji moralnych, opracowywanie tekstów z zakresu etyki, zastosowanie i przekazywanie wiedzy o etyce.

Kognitywistyka to inaczej nauka o poznaniu. Zajmuje się obserwacją i analizą działania zmysłów, mózgu i umysłu. W szczególności zaś chodzi o zbadanie zjawisk zachodzących w mózgu na takim poziomie, aby można je było modelować. Kognitywistyka jest nauką interdyscyplinarną, znajduje się na pograniczu wielu dziedzin: filozofii umysłu, psychologii poznawczej, neurobiologii, sztucznej inteligencji, lingwistyki oraz logiki i fizyki. Podczas wykładów i ćwiczeń z kognitywistyki zyskasz takie umiejętności jak wyjaśnianie zasad działania procesów umysłowych, objaśnianie różnego rodzaju aktywności poznawczych, przeprowadzanie analiz i tworzenie modeli kognitywnych, przeprowadzanie badań w zakresie kognitywistyki, prowadzenie eksperymentów poznawczych.
Na pewno interesuje Cię, jakie specjalności masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na kierunek kształcenia, który obierzesz oraz uzyskane kwalifikacje zawodowe po studiach. Jako filozof możesz zostać nauczycielem filozofii lub etyki, wykładowcą akademickim, pisarzem, badaczem, autorem czy kierownikiem projektów naukowych, coachem, doradcą korporacyjnym, pracownikiem działów kreatywnych. Może Cię to zdziwi, ale wielu dyrektorów topowych firm jest właśnie po filozofii, to zaleta wszechstronnego ukształtowania człowieka. Jako absolwent kierunku etyka możesz wybrać zatrudnienie w charakterze nauczyciela etyki, pracę na uczelni, karierę naukową, pracę w redakcjach czasopism, czy jako publicysta. Kierunek kognitywistyka da ci wykształcenie humanistyczne z kompetencjami technologicznymi np. związanymi z przetwarzaniem informacji przez systemy sztuczne, dlatego po tym kierunku możesz znaleźć zatrudnienie w obszarze sztucznej inteligencji, robotyki i uczenia maszynowego, w telekomunikacji lub mediach, a także przy projektowaniu platform e-learningowych lub jako wykonawca, czy naukowiec w projektach badawczych.

  • Filozofia: Filozofia to najbardziej ogólna, a zarazem podstawowa znana ludzkości refleksja nad światem i człowiekiem. Na terenie tej dziedziny formułują się podstawowe interpretacje i koncepcje dotyczące miejsca człowieka w świecie, przyczynowości, bytu oraz takich zagadnień jak przeznaczenie, teorie społeczeństwa, natury związków człowieka i świata, teorii poznania, bytu absolutnego i wielu innych obszarów, których nie dotykają nauki przyrodnicze. Studia filozoficzne to studia o charakterze teoretycznym, dlatego podstawowymi formami dydaktycznymi są wykłady, seminaria i ćwiczenia.
  • Filozofia – dziedzina dziedzin: Wiedza filozoficzna jest podstawą praktycznie każdej współczesnej dziedziny naukowej. Ślady zakorzenienia w filozofii znajdujemy w astronomii, fizyce, teologii, psychologii, pedagogice, a nawet w kosmologii. Czy warto zatem studiować, tak fundamentalną i podstawową wiedzę? Jak studiować na kierunku filozofia? Student zobowiązany jest do lektury dość znacznej ilości tekstów. Przez całe studia musi też opanować warsztat pisarski, ponieważ ilość pisemnych prac zaliczeniowych może być bardzo duża. Praca studenta filozofii polega też na samodzielnym zgłębianiu problematyki będącej przedmiotem studiów, dlatego dobrego studenta filozofii można spotkać najczęściej w czytelni i w bibliotece.
  • Filozofia, jako podstawa wszelkiej wiedzy: Rzadko w opisie studiów oraz szans zawodowych absolwenta zasugerowana jest możliwość przekwalifikowania. Dlaczego zamieściliśmy ją w wypadku studiów filozoficznych? Studia realizowane na tym kierunku kształtują człowieka wszechstronnego, którego rozbudzony intelekt jest w stanie przyswoić sobie bardzo duże obszary nowej wiedzy. Można powiedzieć śmiało, że studia filozoficzne tworzą świetną podstawę do tego, by wyspecjalizować się w jakiejś innej dziedzinie. Praktycznie cała wiedza ludzkości zakorzeniona jest w filozofii, dlatego absolwent tego kierunku będzie obeznany z podstawowymi ideami dziedzin takich jak: psychologia, ekonomia, nauki o bezpieczeństwie czy matematyka.
  • Języki obce: Nie można też zapomnieć o nauce języków obcych. Z racji konieczności sięgania po teksty łacińskie, filozof nie powinien mieć problemu z nauką włoskiego, hiszpańskiego, francuskiego, czy niemieckiego. Studia filozoficzne to studia dla pasjonatów, dlatego klimat na wydziałach filozoficznych jest niepowtarzalny. Można spotkać tam ludzi szczerze pochłoniętych nauką, którzy już na etapie studiów wyspecjalizowali się w metafizyce, teorii poznania, etyce czy w historii filozofii.
  • Filozofia praktyczna: Studia z zakresu filozofii praktycznej tematyką obejmują te same zagadnienia co zajęcia na kierunku filozofii klasycznej, jednak są one nastawione na ich praktyczny charakter. Wielu młodych ludzi zastanawia się po co uczyć się filozofii w XXI wieku i właśnie te studia mają dać odpowiedź. Zajęcia dają umiejętność rozwiązywania praktycznych problemów oraz zdolność wykorzystywania wiedzy w trakcie nieustannych zmian. Zasadniczym środkiem służącym do nabycia tych umiejętności jest udział w różnorodnych formach edukacji filozoficznej. Wśród wspomnianych wyżej form edukacji filozoficznej można wyróżnić: zajęcia prowadzone metodą sokratejską, metodą Lego – Logos, metodą Lipmana oraz warsztaty „Stoicyzm uliczny” i terapia filozoficzna.
  • Filozofia, chrześcijańsko i kultura współczesna: Studia na kierunku filozofia, chrześcijaństwo i kultura współczesna łączą w sobie wiele dziedzin. Studia są interdyscyplinarne. Studia ubogacają i kształtują znajomość myśli chrześcijańskiej i filozoficznej oraz pomagają w głębszym zrozumieniu codziennego życia rodzinnego i społecznego. Słuchacze w trakcie studiów uczą się przedstawić atrakcyjną wizję zmian, inspirować, motywować i przekonywać innych i samych siebie do ciągłego rozwoju oraz wysokiego zaangażowania w wykonywane działania. Z tych powodów są dobrze przygotowani do pełnienia wielu ról społecznych oraz do elastycznego kształtowania własnej kariery zawodowej.
  • Etyka: Studia na etyce służą zdobyciu praktycznych umiejętności komunikacyjnych, zapoznają z metodami prowadzenia dyskusji oraz klarownego przedstawiania i uzasadniania własnych poglądów. Etyka pomaga w osobistym rozwoju, uwrażliwieniu na moralne problemy współczesności i bardziej świadomemu przeżywaniu własnego życia w jego etycznym wymiarze. Studenci zdobywają umiejętności twórczego myślenia, analizowania konfliktów i dylematów moralnych, krytycznej oceny współczesnych problemów etycznych. Studenci uczestniczący w zajęciach na kierunku Etyka zapoznają się z historią etyki, podstawowymi pojęciami i systemami etycznymi, moralnymi wyzwaniami współczesności, podstawowymi zagadnieniami etyki indywidualnej i społecznej, bioetyką.
  • Kognitywistyka: Absolwent kognitywistyki to człowiek nieprzeciętny, ma bowiem za sobą bardzo trudne i wielodziedzinowe studia. Jego wiedza i umiejętności mogą znaleźć zastosowanie w pracy naukowej i badawczej, która realizowana jest w coraz liczniejszych ośrodkach badawczo-rozwojowych. Kognitywista to ekspert w zakresie modelowania pracy mózgu. Jego wiedza jest niezbędna do prac nad stworzeniem i rozwojem sztucznej inteligencji oraz różnorodnych interfejsów, służących do połączenia układu nerwowego z maszynami. Studia na kierunku kognitywistyka to bardzo złożone przedsięwzięcie edukacyjne. Własna droga rozwojowa młodego kognitywisty Obok laboratoriów, niezliczonej ilości lektur, wykładów, ćwiczeń i seminariów student musi także, już w trakcie studiów, znaleźć sobie własną i niepowtarzalną drogę rozwoju. W sposób szczególny ważna jest tu przynależność do kół naukowych, stowarzyszeń oraz wszystkie próby publikowania i tworzenia własnych badań, choćby w ramach międzynarodowych studenckich konferencji naukowych.

Studia w Toruniu i w kujawsko-pomorskim

Toruń to jeden z dwóch głównych ośrodków akademickich w województwie kujawsko-pomorskim, który jest ceniony w całej Polsce. Studiuje tu około 26 tysięcy osób. Mury uczelni każdego roku opuszcza kilka tysięcy absolwentek i absolwentów. Kandydaci mogą skorzystać z bogatej oferty studiów na uczelniach państwowych i prywatnych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Oferta obejmuje studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie uzupełniające i jednolite, a także podyplomowe. Miasto znane jest z dobrze wyposażonych sal wykładowych oraz nowoczesnych centrów edukacyjnych. Łączna liczba kierunków studiów w Toruniu przekracza 130, dzięki czemu każdy zainteresowany wybierze kierunek idealnie dopasowany do swoich potrzeb. W samym regionie jest około 200 tysięcy firm, dzięki czemu absolwenci lokalnych uczelni nie mają problemu ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy i rozpoczęciem swojej kariery zawodowej. To spory atut studiowania w województwie kujawsko-pomorskim. W wolnym czasie nie sposób nudzić się w Toruniu i dotyczy to każdego miesiąca roku. Miasto posiada przepiękną architekturę i liczne zabytki, na czele z rozległą starówką. Można spacerować bez końca w klimatycznych uliczkach lub na nadwiślańskich bulwarach. Fani aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z ciekawych tras rowerowych. Po zajęciach warto odpocząć pośród miejskiej zieleni w licznych parkach. Aż 40% miasta to tereny zielone, co jest godne podkreślenia. Na uwagę zasługują między innymi Toruńskie Planty, czy też parki przy Zespole Staromiejskim. Oferta kulturalna obejmuje ponad 40 sal teatralnych i kinowych, wśród których znajdują się kina studyjne. Klimatyczne puby i bary to miejsca, gdzie codziennie widać życie akademickie. Toruń to nie jedyny ośrodek akademicki w tym regionie. Warto zwrócić uwagę na Bydgoszcz, w której co roku studiuje aż 35 tysięcy osób, a mury uczelni opuszcza około 10 tysięcy absolwentów. Ponadto rozpoczęcie studiów możliwe jest w takich miejscowościach jak Włocławek, Grudziądz, Tuchola oraz Świecie.

Studia podyplomowe z filozofii, etyki, kognitywistyki w Toruniu i województwie Kujawsko-Pomorskim

Gdzie w Toruniu i województwie Kujawsko-Pomorskim zdobywać wiedzę filozoficzną i kognitywistyczną na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach - stacjonarnych i on-line?

Praca po studiach z filozofii, etyki, kognitywistyki

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu filozofii, etyki, kognitywistyki na toruńskich i kujawsko-pomorskich uczelniach?

Studia na kierunkach filozoficznych należą do studiów pracochłonnych i bardzo ciekawych, jednak niezbyt wymagających. Dziedzina stale się rozwija, dlatego wiedza zdobyta na studiach nie oznacza końca nauki, osoby wiążące swoją przyszłość z wykonywaniem pracy w instytucjach publicznych, ośrodkach badawczych i regionalnych czy prowadząc własną działalność gospodarczą muszą być przygotowane na ciągły rozwój i dostosowanie zdobytej wiedzy do zmieniającego się świata. Przyszli filozofowie muszą być osobami empatycznymi z dużą zdolnością wielowątkowego myślenia i otwartości na świat. Jeśli chodzi o zatrudnienie, to absolwentów tych kierunków stale poszukują instytucje publiczne, regionalne oraz firmy prywatne. Dodatkowo osoby kończące te kierunki znajdą zatrudnienie we wszystkich przedsiębiorstwach na stanowiskach marketingowych i zarządczych. Absolwent musi wykazywać się umiejętnością kreatywnego myślenia, otwartością na zmieniający się świat i szeroką wiedzą na temat różnych procesów społecznych. Filozofia, etyka i kognitywistyka to bardzo ciekawe kierunki studiów, zapewniające różne możliwości zatrudnienia i satysfakcjonujące wynagrodzenie. Należy sobie jednak odpowiedzieć na zasadnicze pytanie – czy ma się wyżej wymienione cechy i umiejętności. Jeśli tak, to rzeczywiście warto spróbować swoich sił w branży nauk o filozofii.

  • Nauczyciel etyki: Etyka to jeden z przedmiotów nauczanych w polskim systemie edukacji w szkołach na każdym poziomie. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że nie jest ona obowiązkowa. Jednak sporo absolwentów etyki wybiera jako przyszły zawód bycie nauczycielem. Pamiętaj jednak, że furtką do uczenia etyki w szkole podstawowej, branżowej, liceum i technikum są kwalifikacje pedagogiczne. Jeśli ukończysz kurs pedagogiczny w czasie studiów to w zupełności wystarczy. W przeciwnym przypadku musisz zdobyć uprawnienia, idąc na studia pedagogiczne, najczęściej podyplomowe. Wielu etyków dodatkowo pracuje jako doradca i ekspert w wielu dziedzinach związanych z zagadnieniami etycznymi.
  • Polityk: Wykształcenie filozoficzne to dobre przygotowanie do zaangażowania się w życie publiczne. Dzięki dobrej znajomości historii, filozofii, kultury i zasad prawnych rządzących polityką publiczną absolwenci studiów z filozofii, etyki mogą robić skutecznie karierę na różnych poziomach aktywności: lokalnej (miejskiej, wiejskiej), gminnej, powiatowej, samorządowej, na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
  • Badacz filozofii – naukowiec filozof: Po ukończeniu studiów I, II i III stopnia z filozofii, etyki i kognitywistyki oraz studiów pokrewnych można kontynuować swoją ścieżkę kariery pozostając na uczelni w roli wykładowca oraz naukowca. Naukowiec to bardzo ogólne pojęcie. Naturalnymi predyspozycjami jest chęć prowadzenia badań, dochodzenia do prawdy, szukania rozwiązań i formułowanie sądów, a także umiejętność obrony własnego stanowiska. Praca na tym stanowisku to ciągła nauka, szkolenie i nauczanie innych. Z jednej strony to duża odpowiedzialność, z drugiej zaś duża samodzielność. Życie naukowca to ciągła aktualizacja zdobytej wiedzy, dlatego też jednym z najważniejszych elementów życia są badania, kursy, sympozja oraz inne okazje by móc rozwijać się w dziedzinie obranej na początku kariery. Postawienie na tą ścieżkę kariery to również pogodzenie się z faktem, iż często nasze badania będą miały zastosowanie tylko teoretyczne bez praktycznego wyrażenie, a przez to nie zawsze taka praca jest satysfakcjonująca. Jednak jeśli uda się doprowadzić badania do przełomowych rozwiązań to możemy wpisać się na stałe do historii nauki.
  • Filozof w poszukiwaniu zajęcia: Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że praca w zawodzie filozofa możliwa jest tylko w sektorze edukacyjnym i to w bardzo ograniczonym zakresie. Pewne nadzieje daje upowszechnienie się etyki w szkołach, jednak należy wziąć pod uwagę, że ilość godzin etyki w przeciętnej polskiej szkole jeszcze długo nie będzie stanowiła pełnoetatowego pensum. Wybór filozofii, jako kierunku studiów może być racjonalnym wyborem, jeżeli planujesz karierę nauczycielską bądź naukową.
  • Kognitywista: W celu pracy jako kognitywista należy ukończyć studia kierunkowe z kognitywistyki lub studia pokrewne z zakresu filozofii, gdzie bada się procesy umysłowo poznawcze. Przeciętniacy nie mają szans w zawodzie związanym z kierunkiem kognitywistyka. Wiele wskazuje na to, że jedynie pełne zaangażowanie się w te studia może przynieść wymierne sukcesy zawodowe. Przeciętny i słaby kognitywista raczej nie znajdzie zatrudnienia ściśle związanego z dziedziną, która była przedmiotem jego studiów. Najczęściej kognitywiści pracują w instytucjach badawczych lub na uczelniach. Wiedza kognitywistyczna przydaje się wszędzie tam, gdzie realizowane są zadania związane z zagadnieniami stymulowania rozwoju poznawczego, projektowania rozwiązań w zakresie komunikowania społecznego, czy też usprawnień w komunikacji w systemie człowiek – komputer. Absolwenci tych studiów pracują w branży IT, w firmach jako pracownik odpowiedzialny za komunikację z klientami oraz kreowanie wizerunku firmy, a także jako osoba odpowiedzialna za przygotowywanie ofert oraz tekstów promocyjnych i reklamowych lub w ośrodkach psychoterapeutycznych jako konsultant terapeuty osób cierpiących na upośledzenia poznawcze.
  • Pisarz: W celu rozwinięcia swojej kariery pisarskiej warto ukończyć studia. Do najpopularniejszych kierunków dedykowanych pisarzom należą polonistyka, dziennikarstwo oraz studia z zakresu filozofii. W środowisku słyszy się opinie, że praca pisarza należy do łatwych, bo co za sztuka, usiąść przy komputerze o dowolnej porze dnia i nocy i napisać kilka stron. Niestety nie jest to prawda. Pisarz jest to osoba tworząca różnego rodzaju utwory literackie. Bardzo często pracuje pod presją czasu oraz wymagań wydawcy. Być może napisanie jednej lub dwóch książek nie jest aż takim wysiłkiem umysłowym, jednak pisanie i wydawanie cykliczne książek wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i dużym wysiłkiem. Pisarz wiele razy spotyka się z blokadą twórczą a jego dom i komputer stają się więzieniem. Sytuację tą trudno odwrócić. Do tego dochodzi cała masa obowiązków, jak spotkania z czytelnikami, targi branżowe, wyjazdy oraz wszystkie zadania związane z wydaniem napisanego dzieła. Z pozoru proste zajęcie jest bardzo trudne i wymaga świetnego umysłu. Za to praca pisarza potrafi być bardzo wdzięczna i przynieść dużo satysfakcji.
  • Trener, coach: W celu pracy jako trener czy coach warto ukończyć studia. Najczęściej przyszli trenerzy kończą studia z zakresu zarządzania. Jednak to studia z filozofii otwierają przed nimi wiele ciekawych pomysłów i planów rozwojowych, dlatego studia z zakresu kognitywistyki czy filozofii również wydają się być trafne. Głównym zadaniem coacha jest wyzwolenie potencjału swojego klienta. Zawód ten wywodzi się z kultury sportu, gdzie trenerzy motywują sportowców i pomagają im stać się najlepszą wersją siebie. Zadaniem coacha jest wsparcie klienta w odkryciu celów i ich realizowaniu. W trakcie swojej pracy trener nie tylko motywują do działania, ale podsuwają najpotrzebniejsze narzędzia, które mogą ułatwić cały proces. Coach powinien posiadać szereg cech charakterystycznych. Przede wszystkim osoba, która chce zostać coachem, musi umieć słuchać i być otwarta na ludzi, lubić ich, wzbudzać w nich zaufanie i cenić sobie przebywanie z nimi. Musi mieć połacie cierpliwości oraz dużo pozytywnej energii. Jest to bardzo ciekawy i przyszłościowy zawód.
  • Specjalista ds. sprzedaży, doradca klienta: Studia z zakresu filozofii, etyki czy kognitywistyki ze względu na swoją specyfikę dobrze przygotowują do zawodu doradcy klienta Jednak bardzo pomocne w wykonywaniu tego zawodu są. Wielu absolwentów tych studiów wykonuje zawód doradcy klienta ze względu na specyfikę pracy z ludźmi, do której są doskonale przygotowani. Praca na stanowisku specjalisty/doradcy do spraw sprzedaży polega na kompleksowej obsłudze klienta. Osoba zatrudniona na tym stanowisku aktywnie wspiera sprzedaż produktów znajdujących się w ofercie handlowej firmy dla klientów indywidualnych oraz firm. Do głównych obowiązków należy pozyskiwanie i obsługa klientów, prowadzenie negocjacji handlowych, przygotowanie ofert w oparciu o wcześniej zbadane potrzeby klienta, utrzymywanie relacji z aktualnymi klientami firmy oraz dbanie o wizerunek. Poza tym pracownik powinien cechować się zdolnościami negocjacyjnymi, odpowiedzialnością, sumiennością, komunikatywnością, kreatywnością, samodzielnością, wysoką kulturą osobistą. Specjalista ds. sprzedaży może pracować w różnych obszarach np. branży spożywczej, kosmetycznej chemicznej, farmaceutycznej, technologicznej, motoryzacyjnej czy firmach produkcyjnych. Absolwenci kierunków biznesowych znajdą ciekawą pracę jako doradca klienta i ekspert ds. procesów inwestycyjnych na wszystkich szczeblach zarządzania w różnego typu przedsiębiorstwach, w agencjach rynku inwestycyjnego, w jednostkach gospodarki komunalnej, w biurach obrotu i zarządzania nieruchomościami oraz w organach administracji państwowej.
  • Przedsiębiorca – właściciel firmy: Może wydać się zaskakujące, jednak bardzo pomocne w prowadzeniu działalności gospodarczej są studia z zakresu filozofii, etyki czy kognitywistyki. Wielu absolwentów tych studiów wykonuje zawód przedsiębiorcy ze względu na specyfikę pracy z ludźmi, do której są doskonale przygotowani. Zawód przedsiębiorcy należy do bardzo wymagających w naszym kraju. Prowadzenie własnego biznesu jest dla osób wytrwałych, które dążą do określonego celu. Aby ułatwić sobie start na tym trudnym rynku warto ukończyć na początek odpowiednie studia. Studia z zakresu finansów i rachunkowości wydają się być najlepszym rozwiązaniem, gdyż już na start wiemy jakie czekają nas koszty i rozwiązania podatkowe. Dodatkowo potrafimy przygotować analizę szans i zagrożeń. Zawód choć trudny to potrafi dawać wiele satysfakcji, ponieważ wszystko co robimy robimy dla siebie i każdy sukces smakuje podwójnie. Absolwent wyżej wymienionych studiów przygotowani są do uruchomienia i prowadzenia własnej firmy. Studia pozwalają na uzyskanie wiedzy z zakresu skutecznego zarządzania innowacjami i korzystać ze środków unijnych. Słuchacze uczą się praktycznego analizowania i diagnozowania potencjału rozwojowego i innowacyjnego firmy co pozwala im na prowadzenie własnego biznesu.
  • Specjalista/doradca administracji publicznych: Bardzo pomocne w wykonywaniu pracy ze specjalisty i doradcy w administracji publicznej ą studia z zakresu filozofii, etyki czy kognitywistyki. Wielu absolwentów tych studiów wykonuje zawód specjalisty ds. administracji ze względu na specyfikę pracy z ludźmi, do której są doskonale przygotowani. Praca na stanowisku doradcy w administracji publicznej polega na wykonywaniu czynności administracyjnych związanych z funkcjonowaniem struktury organów administracji rządowej, centralnej i terenowej oraz samorządu terytorialnego. Osoba na tym stanowisku posiada wiedzę z zakresu kompetencji jednostek publicznych oraz zarządzaniu. Do głównych zadań należy realizowanie polityki regionalnej oraz opracowanie strategii kierunków działań jednostki, jak również przepływ informacji między działami. W tym celu specjalista współpracuje z różnymi jednostkami badawczymi i dydaktycznymi. Do podjęcia pracy w zawodzie specjalisty do spraw administracji publicznej niezbędne jest wykształcenie wyższe uzyskane na poziomie studiów licencjackich lub magisterskich na kierunkach: administracja, biznes i administracja, zarządzanie, służby porządku publicznego. Największe zapotrzebowanie na tego typu specjalistów występuje w województwie mazowieckim, w którym skupiona jest większość instytucji zatrudniających pracowników służby cywilnej. specjalista do spraw administracji publicznej może być zatrudniony w jednostkach samorządu terytorialnego – w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich. Absolwent kierunków filozoficznych i kognitywnych znajdzie zatrudnienie jako specjalista w dziedzinie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, finansów i doradztwa biznesowego zarówno w przedsiębiorstwach prywatnych, jak i instytucjach publicznych.
  • Rzecznik prasowy, pracownik działów i agencji PR: Każda osoba studiująca na kierunkach filozoficznych i kognitywnych musi mieć wysoko rozwinięte miękkie kompetencje, myślenie przyczynowo-skutkowe oraz umiejętność dyskusji i perswazji. Dlatego ich absolwent jest naturalnym kandydatem na rzecznika prasowego i specjalisty ds. public relations, osobę odpowiedzialną za kształtowanie opinii publicznej i budowanie wizerunku w mediach, w tym w mediach społecznościowych.
  • Dziennikarz, mediaworker: Studia filozoficzne i kognitywne to dobra podstawa do pracy w mediach, takich jak prasa, radio, telewizja, media interaktywne (internetowe). Nie tylko tam, gdzie liczy się wysoka kultura języka, ale i komunikatywność oraz jasność przekazu. Znajomość różnych konwencji językowych pozwala na kształtowanie takiej formy, aby była dostosowana do poziomu wykształcenia oraz potrzeb odbiorcy. Absolwenci studiów medialnych czy filozoficznych nie mają problemu zarówno z dziennikarskimi gatunkami informacyjnymi (informacja/news, wzmianka, notatka, kalendarium, relacja/sprawozdanie, szkic reportażowy, sylwetka, wywiad), jak i bardziej subiektywną publicystyką (komentarz, esej, feature, recenzja, felieton, wywiad, portret, reporter.

Praca po studiach w Toruniu i w kujawsko-pomorskim

Tak jak wspomnieliśmy, w województwie kujawsko-pomorskim działa około 200 tysięcy firm, dzięki czemu absolwentom tutejszych uczelni dużo łatwiej wejść na rynek pracy i znaleźć dobrze płatne zatrudnienie. Stopa bezrobocia w Toruniu wynosi około 5% i jest niższa niż średnia krajowa, co jest dużym atutem. To pokazuje, jak bardzo atrakcyjny jest tutejszy rynek pracy dla absolwentów szkół wyższych w regionie i nie tylko. W całym województwie kujawsko-pomorskim stopa bezrobocia wynosi obecnie 8,4% i jest nieco wyższa od średniej krajowej. Atutem położenia Torunia jest fakt, że w pobliżu znajdują się takie ośrodki jak Bydgoszcz, czy też województwo pomorskie, gdzie z dyplomami lokalnych uczelni można znaleźć dobrą pracę. W województwie kujawsko-pomorskim znajduje się wiele dużych zakładów pracy, które potrzebują wysokiej jakości specjalistów. Miasto ma bardzo duży potencjał turystyczny. W samym Toruniu do grona największych firm należą takie zakłady jak Neuca S.A. GK, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. GK, Thyssenkrupp Materials Poland S.A., Krajowa Spółka Cukrowa S.A. GK, Nova Trading S.A. GK, Toruńskie Zakłady Graficzne Zapolex Sp. z o.o., czy też Apator S.A. GK. Ponadto w województwie znajdują się takie firmy jak PESA, Atos Poland Global Services Sp. z o.o., Oponeo.pl S.A., Frosta, czy też Schumacher Packaging. Wszystkie z nich mają siedziby w Bydgoszczy. W mniejszych miejscowościach warto zwrócić uwagę na nowoczesne zakłady Anwil i PSH Lewiatan z Włocławka, Zakłady Tłuszczowe Kruszwica, Grupę Polomarket z Pakości, UMC Poland z Łysomic, czy też Cronimet z Inowrocławia. Lista tych firm pokazuje, że potencjał rozwojowy województwa jest bardzo duży, a dobrej jakości pracę można znaleźć także w mniejszych ośrodkach. Pomocne w tym będzie ukończenie studiów na lokalnych uczelniach.

Zawód Specjalista ds. Public Relations

Specjalista ds. Public Relations, zwany także największym przyjacielem dziennikarza, odpowiada za całościowe planowanie i realizowanie strategii komunikowania się firmy z otoczeniem wewnętrznym i zewnętrznym. Stosując wielkie uproszczenie możemy zatem dojść do wniosku, że to dzięki niemu postrzeganie firmy na rynku jest pozytywne lub negatywne. Czy warto zostać Specjalistą ds. PR? Co trzeba umieć, żeby sprawdzić się w tym fachu? No

Czytaj więcej »

Zawód: content manager

Co to jest zawód content manager – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży content manager? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie studia trzeba skończyć? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Czym się zajmuje content manager?  Zawód content manager polega na zarządzaniu i tworzeniu treści online

Czytaj więcej »

Zawód: Reżyser

Kiedyś uważany za Boga, dziś jego pozycja mocno osłabła – obsadę w filmie narzuca producent, większe gwiazdy same wybierają, w czym zagrają, montaż często jest nadzorowany przez producenta i inwestorów, a pieniędzy na film zawsze jest za mało. Reżyser musi brać pod uwagę znacznie więcej uwarunkowań, przede wszystkim finansowych, niż kiedyś – idealiści mogą mieć problem z odnalezieniem się w

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję